Úvod > O nás > Napsali o nás > Muzikoterapie se speciálními bubínky

Muzikoterapie se speciálními bubínky

Datum konání:
21.8.2015

Handicapované děti z Ostravska si budou moci v novém školním roce užívat muzikoterapii ve speciální smyslové místnosti. Místnost zvanou Snoezelen provozuje Základní škola Těšínská v Ostravě a slouží handicapovaným dětem k senzorické stimulaci, rozvoji představivosti, relaxaci, prožití osobní zkušenosti i rozvoji komunikace. Díky příspěvku NADACE AGEL ve výši 20 tisíc korun budou v novém školním roce součástí Snoezelen také speciální bubínky, které poslouží při terapii hudbou i k rozvíjení jemné motoriky dětí.

Metoda Snoezelen pochází z Holandska a její podstatou je vytvoření multisenzorického prostředí s cílem aktivizovat a stimulovat – ve speciálně upravených prostorech, jako je například i místnost v ZŠ Těšínská. „Jsme rádi, že můžeme tento projekt podporovat. Pro těžce postižené děti je místnost Snoezelen mimořádně stimulující a zaznamenávají díky ní významné pokroky, což je pro nás velkou odměnou i radostí,“ říká výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová.

Vybavení místnosti je obecně vysoce různorodé a v mnohém jedinečné. „Pro rozvoj zrakových vjemů je k dispozici například doteková koule, pro stimulaci sluchového vnímání mohou učitelé pracovat s reprodukovanou hudbou nebo netradičními hudebními nástroji,“ popisuje zástupkyně ředitele Základní školy Těšínská Mgr. Petra Poláčková s tím, že společným jmenovatelem veškerého vybavení je schopnost vykouzlit příjemnou, uklidňující atmosféru, která je zcela odlišná od běžného školního prostředí. Tomu napomáhá mimo jiné i vzhled místnosti. Díky vzhledu místnost uklidňuje, uvolňuje, odstraňuje strach a vyvolává pocity jistoty, na druhou stranu ale díky vybavení současně i aktivuje a probouzí zájem, což je ideální kombinace.