Kamarádi jsou ti, kteří si pomáhají

přidáno: 6. 1. 2015 11:03, autor: Petra Poláčková   [ aktualizováno 11. 1. 2015 11:14 ]

Dne 20. 11. 2014 se uskutečnil druhý projektový den z oblasti prevence rizikového chování s názvem „Kamarádi jsou ti, kteří si pomáhají“. Děti pracovaly ve dvou skupinách.

Mladší děti a děti z rehabilitačních tříd se s pomocí pedagogů nejdříve představily a poslaly si v kruhu pohlazení. Potom si zahrály hru „Na magnetky“, ve které si opakovaly jména kamarádů. Když se vrátily do kruhu, uprostřed ležela krabice s velkou mašlí. Nejprve hádaly, co by v krabici mohlo být, posílaly si ji v kruhu. Po otevření vykoukla z krabice černá plyšová kočička, o které si poslechly pohádku. Protože v pohádce byla kočička smutná, děti zkoušely, jak asi mňouká kočička, když je smutná, když je veselá. Všichni kočičku pohladili, aby už smutná nebyla a povídali si co dělat, když je někdo smutný, jak to poznáme. Následně děti utvořily skupinky podle tříd a vylosovaly si kartičku s vyjádřením toho, jak se člověk může cítit – smutný, veselý, zlý, nešťastný. Tuto emoci nakreslily s pomocí učitelů do připraveného obličeje. Následovala práce s barvičkami, kdy si všechny děti obtiskly svou ruku na papír.

Starší děti poslouchaly pohádku „Ve školce“ z CD Ladislava Špačka „Dědečku vyprávěj“ o tom, jak se k sobě navzájem děti chovají. Po skončení pohádky utvořily skupiny podle tříd, ve kterých si povídaly, jaké vlastnosti lidé mají. Následně si navzájem všechny skupinky sdělovaly, na co přišly. Jednotlivé vlastnosti zapisovala paní učitelka na tabuli a děti pomocí Smajlíků rozhodovaly, jestli se jedná o dobrou či špatnou vlastnost. Ne vždy to bylo snadné určit a všichni se společně shodli, že některé vlastnosti mohou být dobré i špatné, záleží na situaci, ve které se projeví. Potom si děti postupně mezi sebou házely klubíčko a řekly nějakou dobrou vlastnost kamaráda, kterému klubíčko posílají.  Přišly na to, že všichni mají nějaké dobré vlastnosti. Stejně jako malé děti si vylosovaly také velké děti kartičku s vyjádřením emoce. Vkreslovaly do obličeje pocity – překvapený, zamilovaný, rozpustilý a uražený, také obtiskovaly na papír své ruce.

Ze všech rukou jsme vytvořili velké srdce, které zdobí školní chodbu a vyjadřuje to, že si všichni mají pomáhat.

Kamarádi jsou ti, kteří si pomáhají